Body Piercing
Teostame augustamist erinevates kehapiirkondades kanüülmeetodil. Kanüülmeetodil augustamine on ohutu, täpne ja turvaline, kui seda teostab oskustega augustaja. Kanüülmeetodil teostatud keha augud paranevad enamasti kiiremini ja vähem vaevaliselt kui püstolmeetodil. Samuti ei tohi püstolmeetodil augustada muid kehapiirkondi peale kõrvalesta (kõrva pehme koe), mille vastu kahjuks siiski tihti eksitakse. Tulemuseks on vaevaliselt paranevad augud, milles tihti tekib infeksioon, sest augustamisel pole kasutatud õigeid kehaehteid vastavale piirkonnale, vaid tavalisi kõrvarõngaid, mis sobivad kasutamiseks vaid kõrva pehmes koes.
Keskmised paranemisajad hästi hoolitsetud aukudel:
Kõrvalest 4-8 nädalat
Kõrva kõhreauk 3-9 kuud
Kulm 6-8 nädalat
Keel 4-8 nädalat
Nina 4-6 kuud
Huul 8-10 nädalat
Naba 6-9 kuud
Rinnanibu naistel 6-9 kuud
Rinnanibu meestel 3-4 kuud
Care
Korralik hooldus on värske augu puhul väga oluline. Isegi perfektselt tehtud auk võib halvaks minna, kui seda puhtana ei hoita.
Iga inimese keha ja elustiil on erinevad. Jälgi oma keha, et saada teada, mis sobib Sulle kõige paremini. Keha ning augu paranemist mõjutab Sinu elustiil tervikuna (stress, elukeskkond, dieet, suitsetamine, trenn jne).
Paraneva augu puhastamise mõte on eemaldada surnud rakud ning päeva jooksul kogunenud mustus ja bakterid. Keha ei ole vaja "ravida", piisab kui hoiad augu puhtana ‐ keha parandab ennast ise. Elementaarne puhtus ja tähelepanu paranevale augule on kõik, mida tegelikult vaja on.
Augu tegemise järel piisab keha ning augu koha pesemisest sooja vee ja seebiga. Seep ei tohiks olla tugevalt lõhnastatud - see võib värsket auku ärritada. Lisaks peab auku puhastama peale ujumist, solaariumit, higistamist jne. Pea meeles, et ka liigne puhastamine võib paranevat auku ärritada.
Augu puhastamine
Värske augu puhul on kerge punetus ja turse normaalsed. Paranemise toetamiseks on mõistlik teha augu kohale kummelitee või meresoola lahusega kompressi. Meresoola lahus ja kummelitee aitavad ravida põletikku ning ennetada infektsiooni. Samuti stimuleerivad need vereringet ning kiirendavad paranemist. Augule võiks kompressi teha mitu korda nädalas, infektsiooni puhul kuni paar korda päevas.
Ära kasuta puhastamisel tavalist söögisoola, kuna sellele on lisatud erinevaid aineid, mis võivad auku ärritada.
Suuaugu hooldus
Suuaugud (nt keel, kidaneedid, huul) paranevad tavaliselt kiiresti ja vaevata. Paranenud suuehet võib vahetada, kuid auku ei tohiks kunagi pikemaks ajaks ilma ehteta jätta. Ka paranenud suuauk võib lausa minutitega kokku tõmmata. Kui pead auku peitma, muretse läbipaistev või nahavärvi ehe.
Värskete suuaukude puhul on turse tavaline. Üldiselt vaibub see paari päeva kuni paari nädala jooksul. Valu vaigistamiseks sobib ibuprofeen või jahedate asjade joomine/söömine. Magades hoia pea kõrgemal, ürita vähem rääkida ning väldi verd vedeldavaid aineid (aspiriin, alkohol, stimulandid). Söö vähem vürtsikaid, happelisi ja kuumasid toite.
Turse ja valulikkuse leevendamiseks võib suud loputada kummeliteega. Igapäevaseks hoolduseks piisab hammaste pesemisest ning vajadusel suuloputusvedeliku kasutamisest. Kindlasti tuleks esimesel paaril nädalal suud suitsetamise järel veega loputada.
Huule auke peab puhastama ka väljastpoolt. Järgi tavaaugu puhastamise juhendit.
Ära mängi suuehtega, nii võid oma hambaid vigastada. Kui tunned, et ehe klõbiseb vastu hambaid, tule vaheta see salongis lühema ja/või plastikust ehte vastu. Ära katsu auku kätega, ära limpsi sõrmi ega näri küüsi.
Kasulikke näpunäiteid
-
Hoia käed eemal. Pese enne augu katsumist käsi. Ehet ei ole vaja pidevalt keerutada või näppida — nii ajad ainult haava sisse mustust.
-
Hoia meigi– ja juuksehooldusvahendid eemal. Need sisaldavad ärritavaid kemikaale. Esimestel nädalatel pärast augu tegemist ei tohiks meigi– ja juuksehooldusvahendid (nt juukselakk) otse augu peale sattuda.
-
Vähenda suitsetamist. Suits sisaldab paljusid kahjulikke kemikaale, mis suuaugu puhul otse haava satuvad. Kui pead suitsetama, loputa suud pärast suitsetamist veega.
-
Võimalusel väldi ujumist, solaariumit ja sauna. Meresool on küll puhastamiseks hea, aga mustus ja bakterid augule ei meeldi. Avalikud kohad nagu ujulad, solaarium ja saunad on bakterite lemmikkohad. Pärast nende külastamist puhasta kindlasti auk hoolikalt sooja vee ja seebiga.
-
Paranenud auku ei ole enam vaja ekstra puhastada. Piisab kui keha on puhas ning välditakse augu uuesti vigastamist (nt sikutamine ja pidev näppimine ei ole kindlasti hea mõte). Paranenud augu ehet on ohutu vahetada, kuid pikalt ilma ehteta käimine ei ole soovitatav. Ka juba paranenud auk võib tühjalt seistes kahaneda ning muuta ehte tagasipaneku raskeks. Kui sulle meeldib su ehe, kanna seda!
-
Kuula augustaja nõuandeid. Kui augustaja soovitab ehe mõne aja möödudes lühema vastu vahetada, on selleks põhjus. Pikem ehe on turse perioodil vajalik, kuid pikemal kandmisel võib põhjustada augu asendi muutust. Juba viltu paranevat auku enam sirgeks ei saa.
Mida puhastamisel vältida
ALKOHOL ärritab ja kuivatab nahka ning võib paranemisaega pikendada. Samuti põletab ja paneb augu kipitama ning ei pruugi olla bakterite vastu nii tõhus, kui arvad.
VESINIKPEROKSIID tapab küll bakterid, aga samuti ka terve naha augu ümbert. Pikaajalisel kasutamisel söövitab nahka ja ei lase augul paraneda.
CUTASEPT (ja muud meditsiinilised desinfitseerimisvahendid) on liiga kanged. Sagedasel kasutamisel võivad need hakata elavaid naharakke tapma. Samuti võivad kanged puhastusvahendid rikkuda kullast ehteid.
NB! Teostame augustamist VAID isikutele alates 13 eluaastast. 13-aastast augustatakse ainult vanema juuresolekul! Alates 14-aastasest piisab vanema kirjalikust loast.